>çamlar ölüyor

> kese böceklerinin tırtıllarını şu mevsimde çamların olduğu yerlerde görmeniz mümkün

ağaçlardaki kese böcekleri. Özellikle uç dallarda yerleşiyorlar ve ağaçların büyümesine engel oluyorlar


Çoğunuz çamlık alanlardaki ağaçların ucunda beyaz, pamuksu bir kitle görmüşsünüzdür. Son yıllarda giderek artan kese böcekleri artık parklarımızda bile var ve ağaçlarımızı yok ediyor. Ben Buca’da oturuyorum ve bu yakınlardaki ormanlık alanlar, Kaynaklar’daki canım ormanlar hatta Hasanağa Bahçesi bile bu zararlıların istilasına uğramış durumda. Malesef yetkililer ise bu zararlılara karşı hiçbir şey yapmıyor. Ben 10 yıl kadar önce bu zararlılara karşı bir etkinliğe katlmıştım ve keselerinden çıkmadan ağaçtan uzaklaştırılmaları için ne kadar dikkaçli olunması gerektiğin görmüştüm. Direkt bu zararlılara karşı yapılmayacak bir mücadele çok yakın bir zamanda çamlarımızı çıplak ağaçlar haline getirebilir.
“””””Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden Çam Kese böcekleri, aslında bir kelebek türüdür ve bu kelebeklerin tırtılları ülkemizdeki orman zararlısı böcekler açısından önemli bir yer işgal etmektedirler.Üst üste birkaç yıl bu zararlının tahribatına uğrayan ağaçlarda boy büyümesi gerilemekte ve hacim kaybı olmaktadır…Bu böcekler başta Kızılçam (Pinus brutia) olmak üzere Karaçam (Pinus nigra), Sarıçam (Pinus silvestris), Pinus maritima, Pinus halepensis, Fıstık Çamı (Pinus pinea), Lübnan Sediri (Cedrus libani) bazen de Juniperus excelsa’larda tahribat yapmaktadır.Böcek yoğunluğu az olduğu zaman genellikle orman açıklıklarının kenar şeridinde veya münferit ağaçlarda görülür. Fakat yoğunluk arttıkça arız olduğu ağaç adedi çoğaldığı gibi her ağaçta görülen kese adedi de çoğalır. Çamkese böceği kitle üremesi yaptığında ibrelerin tamamını yok ederek ağacı çıplak hale getirir. Tırtıllar keselerini genellikle tepe sürgünlerine yakın dallara veya tepe sürgününün bulunduğu dal çatallarına yapar. İlk 3 gömlek değişimine kadar devamlı sürgün değiştiren zararlı kışlık kesesini ördükten sonra bir daha kese değiştirmez ve onu barınak olarak sonuna kadar kullanır. Zararını bu keseden çıkıp dolaşarak yapar ve aynı keseye döner. 8 kaynak: www. ağaçlar.net)”””””

About adadenizi

Ada ve Deniz'in annesi
Bu yazı çamlar ölüyor, kese böcekleri, kese böcekleri çamlara zarar veriyor, kese böceği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s